Connect with us

Featured

Yönetmelikler hazır; Geleneksel Tıp Uygulamaları Yasallaşıyor

Sağlık Bakanlığı, Kasım 2011’de başlayan süreçte önemli bir aşamayı daha geçiyor. 14 farklı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif (GTA) Tıp uygulaması hakkında yönetmelik çalışmaları tamamlanıyor. Yönetmelikler 28 Kasım 2013, Perşembe günü saat 10:00’da Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla yapılacak basın toplantısı ile halka duyurulacak ve Türkiye Geleneksel Tıp konusunda yepyeni bir döneme girecek.

11.27.2013_geleneksel_tip

Sağlık Bakanlığı, Kasım 2011’de başlayan süreçte önemli bir aşamayı daha geçiyor. 14 farklı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif (GTA) Tıp uygulaması hakkında yönetmelik çalışmaları tamamlanıyor. Yönetmelikler 28 Kasım 2013, Perşembe günü saat 10:00’da Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla yapılacak basın toplantısı ile halka duyurulacak ve Türkiye Geleneksel Tıp konusunda yepyeni bir döneme girecek.

Aralarında Kupa Terapisi’nin de bulunduğu Sülük Tedavisi, Fitoterapi, Hipnozterapi, Refleksoloji, Osteopati, Kayropraksi gibi 14 GTA Tıp uygulaması Türk halkının hizmetine sunuluyor. Bir çoğu bu topraklarda doğmuş ve gelişmiş bu tedavi yöntemleri konusunda dünyanın oldukça gerisinde kalan Türkiye, bu konuda ilk ve en önemli yasal adımı atıyor.

Türkiye’de 2007’den bu yana Kupa Terapisi, Sülük Tedavisi ve Açlık Terapisi konlarınnda eğitimler ve yönetmelik çalışmaları yapan ve Türkiye’de Kupa Terapisi’nin tanınabilir hale gelmesini sağlayan Dr Aidin Salih’in NHI İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü ekibi sürecin her aşamasında büyük destek verdi. Kupa Terapisi gibi halkın her kesimi tarafından bilinen ve tercih edilen Geleneksel Tıp uygulamaları konusunda tamamıyla tatmin edici bir sonuç çıkmayacağı konuşuluyor ancak bu yasal düzenlemeler  Türkiye’nin büyük bir değeri olan Geleneksel Tıbbı’n çalışılması, eğitiminin ve uygulamalarının yapılabilmesi için önemli bir başlangıç olacak.

0 Users (0 votes)
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Featured

To Top