Connect with us
kratom

Haberler

Kratom: Uyuşturucu mu ilaç mı?

Güneydoğu Asya’da yetişen yerel bir bitki olan Kratom (Mitragyna speciosa), Journal of American Osteopathic Association’da yayınlanan bir araştırmaya konu oldu. Geleneksel Tıp’ta ağrı, öksürük, ishal, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan Kratom’un gençler arasında uyuşturucu gibi kullanılmasıyla endişelere yol açtı. Chicago Midwestern Üniversitesi, Osteopatik Tıp Fakültesi’nden Walter Prozialeck “Kratom karmaşık bir içeriğe sahip ve muhtemel farmakolojik faydalarında şüphesi yok. Kimyasal olarak opoidlerden farklı üretiliyor.” diyor.

“Kratom karmaşık bir içeriğe sahip ve muhtemel farmakolojik faydalarında şüphesi yok. Kimyasal olarak opoidlerden farklı üretiliyor.”

Dr. Walter C. Prozialeck

Prozialeck, Kratom’un yüksek dozlarda dahi yoğun bir öfori sağlamadığını söylüyor. Ancak Amerikan Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DAE) Kratom ürünleriyle ilgili 2010- 2015 yılları arasında 660 olumsuz rapor aldı. FDA danışmanı Anita Gupta ise “DEA ve doktorların güvenlik endişesi haklı ancak Kratom bu olumsuzlukların günah keçisi yapılmamalı” diyor. Osteopatik anestezist olan Dr. Gupta ağrı uzmanı ve eczacı. Kratom ile birçok hasta tedavi ettiğini söylüyor: “Birçok hastam ağrı tedavisi için kimyasal olmayan, yan etkisi, riski ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapmayan tedaviler istiyor.” Diğer uyuşturucu maddelerle karıştırıldığında etkilerini 20 kata kadar arttıran ve ölümcül olabilen Kraton ABD’de 6 eyalette yasaklandı. Avrupa’da Danimarka İsveç ve başka 4 ülkede kontrol altında tutuluyor. Asya ülkelerinde Geleneksel Tıp ve besin takviyelerinde kullanımı yasaklandı. Avustralya’da ise bir uyuşturucu statüsünde. Tayland ve Malezya’da ise yasak.

0 Users (0 votes)
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

  • kratom
  • kratom
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Haberler

To Top