Connect with us

İbn-i Sina 21. Yüzyılı gördü mü?

esin-kahya

Haberler

İbn-i Sina 21. Yüzyılı gördü mü?

İbn-i Sina, ‘Cerrahi müdahale yapmak için üç ana kaide vardır; birincisi anatomik yapıyı iyi bilmek, ikincisi iyi steril alet kullanmak, üçüncü olarak da hastaya iyi bakmak’ diyor. Sanki bugünü görür gibi. Nice başarılı ameliyat vardır ki hasta doğru bakılmadığı için ölümle
sonuçlanır. İbn-i Sina, eseriyle 21. yüzyılı görmüş izlenimi bırakıyor.

Geleneksel hekimlerin teşhis yöntemlerinden biri de nabız tutmaktır diyor El- Kanun’da. El Kanun Fi’t Tıbb, ne anlatıyor?

Kitapta çağımızın hastalıklarına bin yıl önceden teşhis konulmuş, tedavi önerilmiş. Bunlar hangileri? Kitapta verilenlerin hepsi İbn-i Sina buluşu mu? Tüm bu soruların cevapları ve Prof. Dr. Esin’in İbn-i Sina’nın kitabındaki sistematiğine hayranlığı tüm ayrıntılarıyla Geleneksel Tıp Şubat sayısında.

14. Yüzyılda ona Avrupa’da “Tıbbın Prensi” deniyor. Paris’te bir hastaneye ismi veriliyor. Hatta bir resimde iki yanında Hipokrat ve Aristo’yla resmedilmiş. İbn-i Sina’nın bilinmeyenleri bu röportajda.  El Kanun Fi’t Tıbb birebir Arapça aslından çeviri mi? İbn-i Sina nasıl vefat etti? tüm bu soruların cevapları  Mine Sultan Ünver’in, El Kanun Fi’t Tıbb mütercimi Prof. Dr. Esin Kahya ile yaptığı “İbn-i Sina 21. Yüzyılı gördü mü” röportajında. İbn-i Sina röportajı Geleneksel Tıp dergisinin Şubat sayısında.

Geleneksel Tıp dergisinin ilk sayısı olan Şubat sayısını Satın almak için tıklayınız.

0 Users (0 votes)
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

  • esin-kahya
  • esin-kahya
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Haberler

To Top