Connect with us

Geleneksel Tıp (Sabah Gazetesi)

Featured

Geleneksel Tıp (Sabah Gazetesi)

12.07.2013_geleneksel_tip_roportaji

23.06.2013 – Necla Bayraktar (Sabah Gazetesi)
Gelişen, değişen dünya ile birlikte sağlık anlayışı da değişiyor. Kimileri klasik tıbtan şaşmazken, kimileri kendini geleneksel yöntemlere teslim etmeyi seçiyor. Giderek daha çok insanın tercih ettiği geleneksel ve alternatif disiplinleri uzmanlarına sorduk

Modern tıp her gün bir yeniliğe imza atıyor. Hastaneler uzay istasyonlarından farksız; ileri teknoloji ürünleri artık hayatımızın bir parçası. Her köşede bir MR, tomografi merkezi mevcut. Ama bazen tüm bu teknolojiye rağmen, Batı (klasik) tıbbı hastanın derdine çare olmuyor. İki ay önce foto muhabiri arkadaşımız Cenk Ertekin halı sahada futbol oynarken bacağını sakatladı. Hemen tomografi çekildi, lifleri kopmuş. Tedavi başladı, günler geçti, Cenk iyileşmek bir yana her gün biraz daha kötüye gitti. Doktoruysa “Bacağın sağlam, acısa da bas,” diyordu. Cenk de bir an önce iyileşmek için zorluyordu bacağını. Ama morali bozulmaya başlamıştı; “İyileşemiyorum,” diye dertleniyordu. Sonra derdi çözüldü: Sağlam bacağının tomografisi çekilmişti! Doktor elindeki filme baktığında sağlam bir bacak görüyor, Cenk’in topal topal yürümesini tatlı canına yoruyordu. Cenk şimdi iyi, eskisi gibi haberden habere sekiyor… Onun yaşadığı sadece bir örnek. Ama hem Türkiye’de hem dünyada birçok insan artık kendisini geleneksel tıp uygulamalarına ya da alternatif tedavi sistemlerine emanet ediyor. Hatırlayacaksınız, şarkıcı Zeynep Casalini kızına aşı yaptırmayacağın açıklayınca haber olmuş, herkes bunu tartışmıştı. Aşıdan imtina eden sadece Casalini değil, İslami yaşam tarzını benimseyenlerin de aşıya itirazı var. İtirazlar sadece aşı konusunda da değil. 21.yy insanı artık sağlığı, doğal yöntemlerde arıyor. Bazı geleneksel tıp uzmanları klasik tıbbı tamamen reddederken, bazıları bir yere kadar kabul ediyor. Aynı durum klasik tıp eğitimi alan doktorlar için de geçerli. Çoğumuz klasik tıbbın yöntemlerine aşinayız, bazılarımız da geleneksel ve alternatif yöntemlere. Geleneksel yöntemlerin standartlarını belirlemek ve resmi bir kimlik kazandırmak için hem Avrupa’da hem de Türkiye’de çalışmalar yapılıyor. Konunun uzmanları geleneksel yöntemleri ve alternatif tıbbı anlattı.

Dr. Günnur Başar
Klasik tıp kronik hastalıkları tedavi etmiyor
Günnur Başar klasik tıp eğitimi almış ve bu alanda uzun yıllar çalışmış bir doktor. Yurtdışında da görev yapan Başar 1997’den beri alternatif tedavilerle ilgileniyor. Homeopati Derneği Başkanı Başar bir süredir ‘şifacı’ yetiştiriyor.

– Şifa okulundan başlayalım, nasıl şifacı yetiştireceksiniz, ne yapacaklar?
– Yeni bir şey değil yaptığımız, şifacı bir terim yalnızca. Avrupa’da naturapati okullarındancyetişen insanlara doğal tıp uzmanı deniliyor. Bu kişiler sağlık sisteminin içinde çalışır. Avrupa’da alternatif tıp, klasik tıpla iç içe. Bizde doktorlar buna çok karşıydı. Ama şimdi birçok doktor da ilgileniyor alternatif tıpla, reddetmiyor. İki alanın birleşmesi gerek. Klasik tıbba entegre olabilen, doktorla iletişim kurabilecek birilerini yetiştirmek amacımız.

– Yetiştirdiğiniz kişiler nasıl konumlanacak?
– Homeopati uzmanı çok az. İnsanlar böyle bir hizmetin sunulduğunun farkında bile değil. Doktor bile bilmiyor. Birçok doktor sadece ilaç tedavisi yapıyor. Avrupa’da hastanelerde homeopati uzmanı da çalışıyor. Mesela kanser hastasına ‘Alternatif tedavi mi almak istersiniz yoksa kemoterapi mi ya da ikisini birleştirmek ister misiniz?’ diye soruluyor. Biz hastaya homeopati verdiğimizde, klasik tedavileri kesmiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, homeopati, Çin ve Hint tıbbını alternatif tedavi yöntemleri olarak kabul ediyor ve sigorta bunları karşılıyor. Bizde doktorlar bunları bilmiyor.

– Gerçekten homeopati kanser gibi bir hastalığı iyileştirebilir mi?
– Klasik tıp kanser gibi bir hastalığı iyileştirmiyor zaten. Homeopati ile tıptan daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ama hayat kurtarabilir mi derseniz, evet diyemem. Çünkü mucize vaat etmek olabilir. Kanser çok ileri bir dönemdeyse, homeopati insanı ağrılarından kurtarabilir ama ölümden kurtaramayabilir. Ama başka ciddi hastalıkları olanlara çok yardımcı olabilir; mesela astım atakları geçiren çocuklara. 25 yıllık doktorum, eskiden bize okulda yetişkin hastalığı diye öğretilen hastalıkları şimdi çocuklarda görüyorum. Birkaç aylık bebeklerde astım atağı görüyorsunuz. İlkokula başlar başlamaz hiperaktif oluyorlar, o yaştaki çocuklarda reflü görüyorum, çocuk kanserleri çok arttı. Giderek daha hastalıklı bir toplum yetiştiriyoruz.

– Homeopati önleyici bir sistem mi?
– Hem önleyici hem o insana ileriki hayatında sağlık kazandırıyor. Çünkü kronik (devam eden) hastalıklar için tıp bir tedavi sağlamıyor, sadece semptomları bastırıyor. Ama hep ilaç kullanmak zorundasınız. Biz ise çok az ilaç kullanıyoruz.

– İlaçtan kastınız ne?
– Homeopatik ilaç. Özel bir şekilde üretiliyor. İçindeki madde özel bir yöntemle sulandırılarak üretiliyor. Kimyasal madde anlamında bir şey kalmıyor, ama ‘bilgisi’ kalıyor. Klasik tıp sadece sorunlu parça ile ilgileniyor. Biz insanı bir bütün olarak görürüz.

– Midemde bir sorun varsa, bu benim bütün vücudumu ilgilendiren bir şey mi?
– Evet. Sadece mideyi tedavi etmek genellikle işe yaramıyor. Çünkü 10 mide hastası olsa her biri farklı semptomlar söyleyecektir. Mesela biri korktuğu, biri aç kaldığı zaman midesinin ağrıdığını söyleyecektir. Akut hastalıklarda, mesela nezle olduğunuzda, nasıl bir insan olduğunuzu anlamamıza gerek yok. Ama kronik hastalıklar, bir bünye hastalığıdır. O noktada sizin nasıl biri olduğunuzu bilmeliyim. Biz hasta ile 1.5- 2 saat görüşme yaparız. Prensipleri olan bir değerlendirme sistemimiz var. Hastanın mide ağrısına, depresyonuna, artık neye ihtiyacı varsa hepsine iyi gelen tek bir ilaç veriyoruz.

– Batı tıbbına uzak değilsiniz…
– Batı tıbbını iyi biliyorum. Çok uzun yıllar ilaç geliştirici olarak çalıştım. İlaçların ne yaptığını bilmek lazım. Çok çaresiz kalırsanız ilaç kullanabilirsiniz, Her hastaya kullanmanız ama doktor elinde başka bir şey olmadığı için ilaç yazıyor.

– Doktorlar neden kaçınıyor?
– Konuyu bilmedikleri için. Biz daha çok bilinsin diye uğraşıyoruz. Çünkü bu alanın da klasik tıp gibi kanıtları, deneyleri var. Avrupa’da çok yaygın; insanların yarısından fazlası bu tedaviyi kullanıyor. 250 yıllık bir tedavi bu.

– Teşhis nasıl yapılıyor? Klasik tıbbın yöntemlerini kullanıyor musunuz?
– Teşhis de, ilaç kullanım da 50 yıllık bir şey. İlaçların etkisine son 50 yıldır inanıyoruz. Teşhis, bir etiketleme sistemidir, işinizi kolaylaştırabilir. Ama buna dayanarak tedavi yapılamaz, herkese özel olmalı. Ve olmadığını görüyoruz. Asıl önemli olan semptomlardır, onları hastaların anlattıklarından öğrenirsiniz. Yani ancak hastayı dinleyince yeteri kadar bilgi ediniyoruz. Gerekirse tahlil istiyoruz, ama doktorlar kadar değil. Bu kadar tahlile gerek yok!

– Bu tetkikler sonucu mesela kanser erken yakalanıyor…
– Erken yakalanıyor da tedavi oluyor mu? Yalnızca erken bilmiş oluyorsunuz. Tüm hastalıkların belirtisi var, insanları dinlemeyi bilirseniz fark edersiniz. Artık tıp, laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarına bağlı bir dal haline geldi. Eskiden hastaların ifadesi önemliydi, doktorlar böyle şeyleri biliyordu, şimdi bilmiyorlar.

– Sizin öneriniz ne?
– Herkese homeopatik tedavi öneriyorum. Tıbbın hastalık kabul etmediği birçok şey bizim için belirti; illa fizyolojik olması gerekmiyor: Aşırı kıskançlık, dakik olmak, aşırı paraya düşkün olmak… Hepsi sağlığı bozar. Modern tıbbın yararlı olduğu durumlar da var. Mesela baş ağrısı için ilaç verseniz, o ağrıyı bloke eder, sizin ağrıyı hissetmenizi engeller. Ama ağrıyı ortadan kaldırmaz, tedavi etmez. Yani tedavi edici bir tıbba sahip değiliz. Tıp ilaçları hiç kullanılmasın demiyorum, ama ne yaptığımızı, neden o ilacı verdiğimizi, hasta için ne anlama geldiğini bilmek gerekiyor. İlaçlar bu hastalıkları iyileştirmiyor, öyle olsaydı ömür boyu kullanılmazdı.

Aşı yaptırmak elzem değil
– Aşı konusunda ne düşünüyorsunuz?
– Bazı çocuklar doğuştan zayıftır. Çocuk şiddetli hastalıklara yakalanıyorsa, belki o çocuğa hiç aşı yapılmamalı. Ama bütün bunlara, o çocuğa bakarak karar verilmeli.

– Aşı gerekli mi?
– Bence aşı gerekli değil, elzem değil.

– Çocukluk hastalıkları, kızıl, kızamık, boğmaca…
– Gerekli değil. Bu konulara çok girmek istemiyorum ama kimse aşıların yan etkileri konusunda konuşmuyor. Çok ciddi yan etkileri var. Cıvalı aşılar yüzünden bilmediğimiz bir şeye kavuştuk, otizm gibi… Çünkü 1930’dan önce otizm tanımlanmıyor. Neden otizmi bilmiyorduk? Olsaydı, bilirdik. ABD ilaç ruhsatlandırma dairesi FDA, cıvalı aşıları yasakladı. Hastalara şunu söylüyoruz: Doğar doğmaz aşı yaptırmayın, anlamlı değil. Aşı firmalarının bastırmasıyla oluyor, tıbbi olarak hiçbir gerekçesi yok yeni doğana aşı yaptırmanın. Hele anne sütü alacaksa… Altı aydan sonra mümkün olduğu kadar geç ve mümkün olduğu kadar az yapılmalı.

Doktor yüzünüze bakmıyor 
– MR çektirmek gibi bir şeye gerek yok yani.
– Bazı hastalıklar için var. Beyin tümörü ameliyatı yapacaksanız, MR olması gerekir. Ama her başı ağrıyana da MR çektirmek gerekmiyor. Bunu zaten doktorlar da söylüyor. İnsanla uğraşan bir bilim söz konusu ama insanca davranılmıyor. Her yerde bir makine düzeni var. Doktor sizin yüzünüze bile bakmıyor. Hastayı daha iyi dinlemek lazım.

Faruk Günindi
Klasik tıp çok yakında tükenecek

İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü Başkanı, tıbbı ve aromatik bitki teknikerliği okuyor. Yurtdışında geleneksel tıp ve doğal sağlık konularında çok sayıda eğitime katıldı. Altı yıldır geleneksel tıp hekimi Dr. Aidin Salih’in öğrencisi olan Günindi, başkanı olduğu enstitü aracılığıyla İslam tıbbını yeniden canlandırmak için çalışmalar yapıyor.

– Geleneksel tıp derken neyi tarif ediyorsunuz?
– Geleneksel tıp, kadim bir bilgiye, daha çok da inanç sistemlerine dayanan ve günümüz laboratuvar ve test teknikleriyle henüz açıklanmamış etkilere sahip bir bilim dalıdır bize göre. Herkes benzersiz ve tektir.

– İnanç temelli gelişen bir sistem…
– Evet, inanç temelli gelişiyor. Sağlık hem ruhu hem bedeni kapsar. Çin, Hint tıbbı da böyle bir temelde yükselir; İslam tıbbı da. Ama İslam tıbbında, faydalı olmasına rağmen hekimin uzak durduğu uygulamalar vardır. Alkol böyledir. Alkolün dezenfektan olduğunu bilirler ama en son çare olarak alkol kullanırlar.

– Kaçınıyorlar ama tamamen reddetmiyorlar.
– Haram bile olsa, ölümcül bir durum olduğunda kullanılmasına izin var. Geleneksel hekimlerin önyargıları yoktur, herkesi dinlerler. İlim kimden geliyorsa gelsin, değerini yitirmez. Temel amaç insana faydalı olmaktır.

– Çin, Hint, İslam tıbbının buluştuğu temel prensipler var mı?
– Var, hem de çok. Hepsi varlığın, yani dünyamızın temel unsurlardan meydana geldiğini kabul ediyor. Ayurveda üç, İslam tıbbı dört, Çin tıbbı ise beş temel elementten bahsediyor. Kullanma şekilleri çok benziyor.

– Batı tıbbı dediğimiz sistemi nasıl algılıyorsunuz?
– Gelişme aşamasında olduğunu düşünüyorum. Felsefi altyapı anlamında geleneksel tıbba göre çok geride, hatta ilkel seviyede. Ama teknoloji olarak çok ileride. Ve bundan da yararlanmak lazım. Hikayesi daha olgunlaşmadı ve yakın zamanda bence terk edilecek. Bu, kötü olduğu anlamına gelmiyor, işe yaramayacak. İnsanların daha fazla derdini çözmeyecek, başka bir tıp zaten geliyor, insanlar ona yönelecek.

– Başka tıptan kastınız nedir?
– Alternatif denebilir, kuantum tıbbından bahsediyorum. O sisteme yöneliş başlayacak, klasik tıbbın hantal yapısı bir süre sonra kendisini çıkmaza sokacak. Sayı olarak, kurum olarak, yatırım olarak yaygın ve çok olması onun sarsılmaz veya çok doğru temeller üzerine kurulduğu anlamına gelmez. Batı tıbbının yanlışlarını söylemek benim haddim değil. Ama biri çıkar da kendi yanlışını, kendi tıbbını eleştirirse, amenna. – Kuantum tıbbına nasıl bakıyorsunuz?
– Temel mantığı İslami tıpla çok paralel. Fakat farklı bir fazda. Biz onun öyle olduğunu biliriz, kabul ederiz ama öyle kullanmayız.

– Batı tıbbından faydalanırız dediniz. Hangi alanda?
– Teknolojik değil, teknik kısmından faydalanıyoruz. Elektronik aletler, mesela voltaj değişikliğiyle bile yanlış ölçüm yapabiliyor. Mekanik aletleri kullanmak, geleneksel tıbbın içinde var. Yakın bir zamanda geleneksel tıp doktorlarından bir kaçıyla konuştum, MR kullandıklarını söylediler. Gelinen noktada insanın teknikle ilişkisi kabul edilmeli, ama teknolojiye geçtiği zaman çok hata söz konusu. Her bilgiyi standart sayılara indirgemek doğru değil. Geleneksel tıbba göre, 1000 tane alete ihtiyaç yok, teşhis için bakmanız gereken kriterler belli. Eskiler doktor demezdi, hekim derdi, yani hikmet sahibi… Hekimler astronomiden de anlar, fizikten de. Geleneksel tıp ve Batı tıbbı ayrı sistemler ama birbirlerinin alanlarını kullanıyorlar.

– Geleneksel bir hekim nasıl teşhis ve tedavi eder?
– Teşhisin en önemli kısmı hastanın hikayesi. Çünkü kişi yanlış bir şey yapmıyor olsa hastalık ortaya çıkmaz. Dolayısıyla bir hekim acil müdahalede bile o kişinin önceden ne yapıp ne ettiğini, gece soluk alıp verdiği havayı bilmek zorunda. Eski hekimler hastaya yaşadığı yerde bakarlardı. Teşhis sırasında diş etine, cilde, tırnaklara, saça, postüre, konuşma tarzına, sesin yüksekliğine, kirpiklerin ya da kaşların rengine, nabza bakar ve bir karara varırlar. İdrar, gaita (dışkı) da kontrol edilir. Bazen kana da bakıyorlar. Gözle ya da kimyasalları karıştırarak yapıyorlar bunu. Yani laboratuvar tekniklerine benziyor. Şimdi geleneksel hekimler laboratuvar kullanıyor.

Üniversiteler geleneksel tıpla ilgilensin
Tedavi nasıl yapılıyor? Eczanelerde satılan ilaçlar kullanılıyor mu?
– Geleneksel tıpta bir hastalığın sebebini bilmiyorsan, o kişiye dokunamazsın; bilen birine gönderirsin. Şu an eczanelerde bulunan ilaçların hemen hemen hepsi soğutucu, yani vücut mekanizmasını yavaşlatır. Bu da vücutta tıkanıklıklara, birikimlere sebep olur. İlaç geleneksel tıpta tedavide dördüncü sırada. Önce hastalık tespit edilir, kişi hatadan uzaklaştırılır. İkinci olarak insanın yiyip içtiği düzenlenir; kimileri bazı şeyleri yememeli veya tamamen yemekten uzaklaşmalı. Bazen sadece suyla birkaç gün geçirmesi bile iyileşmeyi tetikliyor. Üçüncüsü kan alma yöntemleri. Bizim kupa tedavisi dediğimiz usul, hacamat ve sülük usulü ya da doğrudan toplar damarları keserek uygulanan yöntem. Dördüncü aşamada bazı organların müshillerle boşaltılması gerekiyor. Karaciğerin, bağırsakların, akciğerlerin hareketlenmesini sağlayan bitkiler ve uygulamalar var. En son olarak da bitkiler kullanılıyor. Bitkiler karışık olarak kullanılmıyor. Mesela çörek otu ezilip veriliyor. Eğer basit bir ilaç ihtiyacı karşılamıyorsa, son çare olarak karışık ilaç verme yoluna gidiliyor.

– Şu an piyasada olan bitkisel ilaçlar var, onları mı kast ediyorsunuz? Bitkisel ilaç bir şey yapmaz diye yutuyor insanlar bu ilaçları.
– Yapar. Yapmasa neden alınsın? Bu ilaçları yapanlar hangi ölçüleri kullanıyor? Geleneksel tıpta herkes tektir, ona göre tedavi yapılır. Mesela diyorlar ki; damar tıkanıklığını çözüyor. Oysa geleneksel tıpta bir bitkinin damar tıkanıklığını çözmesi felakettir. Tıkalı damarı açtı, peki o açılan yağ tabakası nereye gitti? Sebebini bilmeden damar tıkanıklığını ortadan kaldırdığınız zaman bir çözüm bulmuş olmuyorsunuz geleneksel tıbba göre.

– Damar tıkanıklığı, kaşa göze, cilde bakarak anlaşılabilir mi?
– Geleneksel tıp öyle söylüyor. ‘Öyle mi acaba?’ diyenler de araştırmasını yapsın. Bilimsel tıpla ilgilenen enstitüler, üniversiteler var yurtdışında, araştırıyorlar. Unutulmuş olsa da bir geleneksel tıp var. Üniversiteler geleneksel tıbbı araştırsın ve bu alanda hekim yetiştirsinler.

– Cerrahi yok mu geleneksel tıpta?
– Var, ama hayati organlara cerrahi müdahale yapılmıyor.

– Dünya nasıl bakıyor geleneksel tıbba?
– ABD, Almanya, İngiltere, İsviçre, Finlandiya gibi ülkeler kapılarını açtı. Avrupa’da bir çalışma yapıldı ve tüm geleneksel tıp uygulamaları araştırılıp kayıt altına alındı. Bizde de Sağlık Bakanlığı bir çalışma içinde.

Prof. Dr. Amina Ather
Hasta, doktorun şefkatli elini hissetmeli
Hindistan’da Unani Tıbbı Fakültesi’ni (Unani Hekimliği ve Cerrahi Lisansı) bitirdi. Farmakoloji alanında uzmanlaştıktan sonra araştırmalarını kadın sağlığı üzerine yoğunlaştırdı. Dr Ather, Güney Afrika ve Almanya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim atölyeleri düzenliyor. Prof. Dr. Ather, Almanya’nın diplomasını kabul ettiği ilk geleneksel hekim. Prof. Dr. Ather geleneksel tıp çalışmalarıyla ilgili şunları söylüyor: “Geleneksel tıbbı benimseyen doktorlar kendilerine gelen hastaların hem zihnine hem ruhuna hem de bedenine odaklanır, sistematik bir yaklaşım benimser. Bir yandan da hastanın psiklolojisi ve anatomisiyle ilgilenir. Batı’nın tıp anlayışı genelde hastayı yapısal bir yaklaşımla değerlendirir. Bu basit bir yöntemdir ve kaynağı makinalardır. Parametreler bu makinaların yaratıcıları tarafından belirlenmiştir, hastasını muayene eden doktorlar tarafından değil. Oysa hasta, doktorunun şefkatli elini hissetmek ister. Mesela tansiyon yetersiz beslendiğiniz için de düşük olabilir, stres altında olduğunuz için de… Ama makina stresi fark etmez. Teknoloji ve geleneğin bir madalyonun iki yüzü gibi el ele olması daha iyi bir yaşam tarzı ve sağlıklı bir yaşantı için gerekli.”

Birol Biçer (44) – Editör
Dört ayda hastalıktan kurtuldum
“Doğal ve alternatif tedavilere ilk yönelişim yedi yıl kadar önce, eski eşimin gördüğü meme kanseri tedavisinden sonra yurtdışında oldu. Tıbbi tedavi ve ameliyatlardan sonraki sıkıntılı dönemlerinde ona iyi geleceğini düşündüğümüz Çin tıbbı dahil, pek çok disipline başvurduk. Ancak etkin bir sonuç elde edemedik. Yurda döndükten sonra bu konularda itibar ettiğim birkaç dostumdan, Özbek asıllı hekim Aidin Salih’in önerdiği, tamamen doğal ve organik beslenme ve yaşamaya dayalı oruç tedavisi ya da açlık tedavisi metodunu duydum. Başta abartılıyor gibi geldi. Ancak önyargılı yaklaşmadım. Hem Salih’in Tıbb-ı Nebevi kitabını okudum hem de bu tedaviden geçmiş en az 10 kişiyle görüştüm. Hepsi çok iyi netice aldıklarını, fazlalıklarını kaybettikleri gibi bedensel olarak dinçleştiklerini, hatta rüyalarının bile değiştiğini söylüyordu. Bunun üzerine hem Aidin Salih ile hem de onun yetiştirdiği Hatice Kot ile görüştük. Beslenme tarzımızdan kullandığımız ilaçlara, kan grubumuza kadar bizimle ilgili pek çok bilgiyi içeren bir form doldurduktan sonra, bu bilgilere göre her birimize kişisel olarak düzenlenmiş ayrı birer oruç tedavisi ve doğal beslenme programı önerdiler.

SÜLÜK TEDAVİSİYLE ARINDIK
Her ikimizin de tedavi programı temel olarak şöyleydi: Haftada üç gün sadece belli miktarda su içilerek, hiç yemek yemeden oruç tutulacak, haftanın kalan dört günü ise kan gruplarına göre tamamen organik ürünlerle alıştıra alıştıra beslenilecek. Üç günlük oruca başlamadan önce her hafta lavman yaparak bağırsaklarımızdaki artıkları temizledik. Açlığın ilk iki günü biraz zor geçse de üçüncü günden sonra metabolizma alıştığı için sonrası rahat geçti. Yemenin serbest olduğu günlerde ise programda belirtilen, tamamen doğal ve organik sebze, meyve, et gibi ürünlerle beslendik. Bunun yanı sıra her birimize göre belirlenmiş bitkilerden bazı karışımlar yaparak vücudu desteklemek üzere içtik. Buna ek olarak yine kana geçmiş toksin maddeleri bir defaya mahsus olarak hacamat ve sülük tedavileriyle temizledik. Dört ayın sonunda her ikimiz de kilolarımızdan kurtulduk. Eşim, gördüğü ağır tedaviler sonucu vücudunda biriken kimyasallardan ve bazı kistlerden kurtuldu. Benim diyabetim normale döndü. İlaç kullanmamı gerektiren bir durum kalmadı. Her ikimiz de eskisinden çok daha dinç ve sağlıklı olduk. Uyku düzenimiz normale döndüğü gibi fit bir vücutla yaşamaya başladık. Sonrasında dörtyıl boyunca herhangi bir hastalığa yakalanmadım.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Pazar/2013/06/23/geleneksel-tip?paging=1

0 Users (0 votes)
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Featured

cheap letter writing service for university custom letter ghostwriters services professional application letter writers sites for college poem digging esl dissertation writing sites for mba esl thesis proofreading website ca pay for life science admission essay custom presentation writer for hire online best creative writing editing sites for university custom essay editor websites au professional cv proofreading services ca best curriculum vitae writer website for college esl home work editing service uk esl critical thinking proofreading website ca buy top masters essay on hillary pay to write anthropology term paper pay to do calculus research proposal esl analysis essay ghostwriter services online cheap school research proposal examples professional critical thinking ghostwriters site for masters cheap essay ghostwriters website gb tom sawyer time period top biography editor site online write me culture thesis statement dissertation chapter writing websites gb top phd dissertation introduction topics esl homework proofreading for hire usa esl masters essay writing for hire for school speech writer service usa custom essays editor website for university popular school essays example cheap application letter ghostwriting site custom papers ghostwriting for hire for university custom content editor sites for masters professional reflective essay editing services us pay to write sociology content esl blog post ghostwriting websites for mba type my top business plan popular home work ghostwriter service for university irony in lord of the flies popular annotated bibliography editing service for school popular masters essay on trump cheap scholarship essay writer sites ca custom dissertation proposal writer services for university best literature review ghostwriter website for mba persuasive writing for hire us course work writer services usa cheap mba research proposal sample custom critical thinking writer service online write me finance research paper top movie review editor for hire for college dissertation writers services gb cheap case study editing site for university top definition essay editor services usa popular masters essay editing for hire for school overview of the declaration of independence help with custom thesis statement online cheap biography ghostwriter service online best academic essay ghostwriter for hire for mba professional academic essay editor website uk best blog post ghostwriters service for mba top article review ghostwriters services for masters logic editing services pay to get world literature admission essay buy reflective essay on hillary help with esl custom essay on shakespeare best speech writer websites top school cv examples best papers ghostwriter service ca top case study ghostwriters for hire us cheap dissertation chapter proofreading website ca top university essay editor website for masters popular dissertation abstract editor for hire gb best cover letter editor services usa custom personal statement editor website custom expository essay writers services for school puritans in the scarlet letter popular school essay editing for hire for college pay to do custom custom essay on lincoln social change and technology pay to write theater studies dissertation results professional essays writing service us pay for english blog popular admission essay writer sites au the secret miracle borges best personal essay ghostwriters website popular critical analysis essay ghostwriters services gb expository essay ghostwriters service au cheap annotated bibliography writing services for college custom thesis proposal editor for hire for university best problem solving ghostwriters sites for university pay for geology dissertation abstract popular biography ghostwriter websites gb top expository essay ghostwriter site gb best paper writing site for phd esl literature review editing websites us help writing geology critical thinking best essays writing service gb cheap article ghostwriter service for phd top case study ghostwriter site professional thesis statement editor site for masters bob marley and the whalers popular biography ghostwriter services ca best biography ghostwriter websites for school esl problem solving editor for hire gb esl definition essay ghostwriter for hire online cheap biography ghostwriter websites for university esl assignment ghostwriting service for mba popular book review ghostwriter service for university top college essay ghostwriting for hire gb custom phd essay proofreading websites gb best research paper ghostwriters website for school romero the movie john adams essay cheap reflective essay ghostwriting service for school custom dissertation conclusion ghostwriter websites uk pay to get life science assignment article review proofreading for hire ca mark twain and realism esl book review proofreading websites ca professional problem solving ghostwriters service for university order philosophy business plan best case study ghostwriters site for phd top persuasive essay writer sites write cheap best essay on pokemon go best definition essay writers site for masters custom dissertation results editing websites for masters daisy the great gatsby popular course work writing services for mba top argumentative essay editing site gb professional critical thinking writers websites uk popular homework writing sites gb professional dissertation hypothesis ghostwriting website usa cheap movie review proofreading service gb best critical essay editor websites gb best business plan proofreading sites for masters order leadership home work write me popular persuasive essay on usa professional mba assignment examples esl masters essay ghostwriting sites for college help with custom creative essay on presidential elections top research proposal ghostwriter services for mba cheap bibliography editor sites for phd claude monet starry night popular school case study ideas cheap home work writer for hire online best expository essay ghostwriting service for college custom presentation editor website us professional rhetorical analysis essay writing sites for school popular course work ghostwriting websites for school pay for esl analysis essay online cheap movie review ghostwriter sites for mba top essays ghostwriting site for school top book review ghostwriters site usa help me write cheap school essay on hillary professional critical thinking writers website for mba esl school essay proofreading service for mba esl speech ghostwriter services us cheap thesis statement editing for hire usa pay for my cheap essay on hillary clinton custom resume writing site uk help with geology paper best analysis essay editing for hire uk cheap critical thinking writers for hire for university best personal essay ghostwriters site top presentation editing website for masters popular research proposal ghostwriter services ca cheap academic essay writer service au popular cover letter writing website uk professional blog editor website for masters custom research proposal ghostwriter website uk pay to write esl admission essay on lincoln pay for best creative essay on civil war best rhetorical analysis essay proofreading site ca popular homework ghostwriter site ca popular dissertation ghostwriters site for college cheap dissertation methodology editor sites for mba best dissertation conclusion writer service us custom masters essay proofreading website for masters best dissertation chapter ghostwriter service au cheap application letter writing websites au popular phd speech popular course work writers website for masters pay for botany papers professional university masters essay example best application letter ghostwriting services for school freeessay com top presentation editor websites online cheap cheap essay ghostwriter site online trigonometry essay ghostwriting service cheap reflective essay writers websites for university best college article review samples popular blog post ghostwriter website for mba popular school research proposal samples top rhetorical analysis essay writer sites for school popular best essay ghostwriters website for mba popular dissertation conclusion editing website cheap blog post proofreading websites for college top assignment editing for hire for phd cheap presentation writer sites for mba pay for my best cheap essay on usa custom ghostwriter service au arguments against gun control best movie review proofreading service ca professional paper ghostwriter websites online top cv writers services us write me biology dissertation top argumentative essay ghostwriter for hire for phd top admission paper ghostwriting website for university esl masters masters essay examples esl dissertation hypothesis writer site uk professional article editing site for university popular business plan proofreading websites for masters professional critical analysis essay ghostwriters for hire for school custom report writers service for phd cheap personal essay proofreading for hire for college best dissertation chapter writers sites for mba custom scholarship essay proofreading website au help with esl school essay on civil war music essay writers for hire racism and discrimination essay culture ghostwriting website pay to get custom creative essay on lincoln best university essay proofreading site usa pay for my chemistry presentation custom best essay ghostwriting services for masters esl essay writing services gb help writing blog esl literature review ghostwriters services for phd cheap scholarship essay ghostwriters website for phd popular dissertation hypothesis writer sites for mba custom critical analysis essay proofreading websites uk best literature review ghostwriter sites uk professional annotated bibliography writer site usa custom case study editing websites ca popular school essay editor site for mba professional literature review ghostwriting sites for mba popular creative writing ghostwriting site online professional critical thinking writing service gb admission paper writing sites gb profile essays examples pay to write zoology dissertation abstract dissertation hypothesis ghostwriting site ca professional phd paper sample popular problem solving ghostwriter websites for phd cheap annotated bibliography writers sites for school beauty of nature essay popular application letter ghostwriters sites us popular masters creative essay advice help with critical analysis essay on pokemon go professional rhetorical analysis essay writers services au professional critical essay writers service online esl analysis essay ghostwriter for hire au buy professional college essay best course work editing websites for masters best biography editor service online popular argumentative essay writer for hire for school cheap case study ghostwriters site for university top homework proofreading sites ca top admission essay writers for hire us cheap report editing services usa write me tourism dissertation write my professional admission essay personal editor website ca cheap creative writing writer service us popular research paper ghostwriting for hire for school best school essay writing website gb top dissertation abstract ghostwriter websites professional admission paper proofreading site us popular dissertation writer services gb cheap dissertation conclusion writing services uk popular papers ghostwriting site au custom course work writers website for college popular thesis statement editor websites for mba top biography writing service for masters cheap curriculum vitae ghostwriting service for phd top annotated bibliography writers site gb esl biography ghostwriter site online esl dissertation introduction ghostwriter service for university popular expository essay editor service top movie review editing service au best cover letter ghostwriter websites help me write u.s. history and government home work popular personal essay writer services for college type my u.s. history and government cover letter custom research proposal writing site for mba esl blog post ghostwriter websites for university buy world literature content human resource management ghostwriter site order business dissertation introduction cheap mba essay ghostwriters service ca professional paper editing website for university custom bibliography writing service for masters pay to write zoology admission paper pay to get top dissertation hypothesis online cheap dissertation abstract editor service gb popular problem solving editing service for masters esl persuasive essay proofreading website gb top report editing website gb cheap dissertation proposal proofreading website usa top dissertation chapter ghostwriter website usa cheap letter ghostwriting website ca pay to write algebra thesis statement popular academic essay editor website us best critical thinking ghostwriters sites for masters top curriculum vitae editing site for masters esl paper ghostwriting site us write my earth science resume esl content editor site for college professional personal essay proofreading sites gb cultural artifact essay modern day hero definition custom dissertation ghostwriters website us cheap dissertation methodology ghostwriter site uk custom masters essay writer sites for college composition writer sites literary elements in great expectations do my literature critical thinking cheap report ghostwriter service ca what are the effects of poverty cheap movie review proofreading service for university professional phd essay ghostwriters for hire us professional phd essay ghostwriters service ca top paper ghostwriter service custom scholarship essay editor services for mba write my esl movie review best curriculum vitae writers site au custom home work editor website for mba buy custom admission paper online top dissertation abstract ghostwriters website for mba cheap admission paper writing services for school article writer sites au personification in jane eyre order professional rhetorical analysis essay online top descriptive essay proofreading website for university term paper ghostwriters website ca help with cheap critical essay on brexit esl expository essay proofreading service ca popular case study writer sites for school type my custom best essay on donald trump custom book review proofreading for hire gb best university essay proofreading website for masters cheap home work ghostwriting sites gb write custom definition essay on civil war top thesis proposal ghostwriter sites gb professional book review ghostwriting sites for school best course work editor for hire us cheap literature review writer services for mba esl argumentative essay editor services online esl resume ghostwriter site for school top argumentative essay writers services usa conflict in story of an hour esl expository essay proofreading for hire for phd popular dissertation ghostwriting website for phd esl book review ghostwriter sites for college dissertation hypothesis proofreading service uk cheap blog proofreading websites online top case study writers service help with my ecology dissertation proposal their eyes were watching god page count custom masters essay ghostwriters websites gb esl school essay proofreading service ca popular homework editing site for college cheap expository essay writers website for university best papers writer site chemistry essay editing for hire custom dissertation results ghostwriter websites for phd top argumentative essay ghostwriter services uk popular movie review ghostwriter websites for school type my zoology bibliography popular business plan ghostwriting sites uk mr. lindner popular report ghostwriters websites for phd custom dissertation hypothesis ghostwriters websites english as second language essay ghostwriters website custom dissertation abstract editor site for mba the american dream 1920s custom essays editing service usa top personal statement writer for hire professional case study editor sites au professional persuasive essay ghostwriters services online professional school personal essay example esl creative essay writing for hire us best business plan writing sites ca popular literature review ghostwriting website for mba esl cheap essay writer site online help with theater studies biography professional critical thinking writers website for college esl definition essay editor sites ca top article review writer site uk esl curriculum vitae ghostwriting for hire online letter ghostwriter sites au custom resume proofreading sites for mba cheap dissertation proposal proofreading service gb popular course work editor site gb pay for calculus course work do my government cv best personal statement editor service us pay for best descriptive essay on brexit best dissertation chapter editor websites ca best personal statement writer service for university popular movie review writing for hire for masters top dissertation chapter writers website for college best essays editing services usa classical theory of management top dissertation proposal writer website uk esl dissertation results editor websites online help with astronomy homework professional content ghostwriting for hire for phd professional thesis proposal writing services for university type my life science article review professional resume editing sites for college popular creative essay writers site for college popular business plan ghostwriter site popular editing for hire for school top resume ghostwriting for hire ca best article editing services uk professional school book review help problem solving ghostwriters service gb buy cheap analysis essay on hillary personal statement editor for hire online help writing top persuasive essay on trump critical thinking writers service popular resume ghostwriters service usa professional research proposal writer sites for phd top assignment proofreading services for university top content proofreading for hire au write speech paper top blog ghostwriter website for university esl assignment editing services for university research paper on frankenstein esl research paper ghostwriter websites gb write geography report cheap writers websites for university pay to do popular research paper cheap letter writer for hire usa best university essay editor website gb short story araby custom case study editor websites for phd m9 clearing procedures wwi alliance system top dissertation introduction proofreading for hire usa professional dissertation proposal proofreading services for phd custom home work ghostwriting websites for school pay to get nursing critical thinking esl critical essay writer site usa cheap curriculum vitae ghostwriter website uk frankenstein essay titles custom curriculum vitae ghostwriters websites for masters a seperate peace theme esl best essay ghostwriting website for university do my popular custom essay online professional mba essay proofreading sites online custom cover letter proofreading sites usa esl content ghostwriters service for college professional best essay editing services us esl bibliography writer services for school custom dissertation introduction writers service for school esl critical essay writing websites for masters custom curriculum vitae ghostwriters website usa esl definition essay ghostwriter site professional homework ghostwriting for hire for masters fleur short story esl mba essay ghostwriter site us top home work ghostwriters service for mba pay for esl college essay on civil war u.s. history and government writing for hire best cheap essay writing website for masters popular thesis proposal ghostwriter for hire uk creative writing editing service us popular thesis statement editing sites for school pay for my professional biography online cheap editor for hire for university cheap academic essay writer services au professional dissertation chapter editor website gb custom essay ghostwriter website for mba c2 coke professional masters essay ghostwriter site for mba custom term paper writing sites au pay to write history dissertation conclusion best book review writer services cheap research paper writer service popular paper proofreading services usa cheap biography editor services online best thesis writing service cheap dissertation introduction editor service for university help with professional masters essay on donald trump top article review ghostwriter websites for phd buy professional critical essay on hillary clinton cheap business plan ghostwriters website for school write my culture paper characteristics of romanticism paintings cheap ghostwriter website esl scholarship essay writers services popular cheap essay editor website uk dissertation conclusion writers site ca cheap letter writers sites popular argumentative essay editor sites usa pay to write popular persuasive essay help me write custom dissertation online
To Top