Connect with us

Hacamat, tüm insanlığın faydasına olan bir uygulama

Featured

Hacamat, tüm insanlığın faydasına olan bir uygulama

Hacamat neden faydalı, biraz bundan bahsetmenizi istiyorum.

Faruk Günindi: Hacamat çok basit ve çok etkili, çok pratik bir uygulama. Yüzyıllar boyunca da kültür ve din farkı olmadan bütün insanlığa bir rahmet gibi gönderilmiş bir uygulama. Biz onun ilk defa bir Peygamber tarafından uygulandığından eminiz. Çünkü zamanın testinden bu kadar kesin geçen bir tedavi usulü daha yok. 5 bin yıl önceye ait en eski tıbbi bilgileri içeren Eber Papiruslarında da hacamattan bahsediliyor. Dolayısıyla böyle bir ilim varsa ve Peygamber Efendimiz’e de Miraç’ta ümmetine yaptırması tavsiye edildiyse bu ilahi bir emir diye düşünüyoruz.

Geçen aylarda ikincisini düzenlediğimiz bir sempozyum var. Bu sempozyum dünyada kupa terapisiyle ilgili uluslararası yapılmış tek etkinlik onun için ilgi çekiyor. Farklı dinlerden, farklı milletlerden de insanlar geldi. Aslında hacamat bu milletlerin üstünde bir uygulama, tüm insanlığın faydasına olan bir uygulama.

Aidin Salih: Aslında İslam tıbbı da öyle. Hiçbir dine, hiçbir millete ait değil. Herkes için geçerli tavsiyeler var.

Faruk Günindi: Eğer bir hakikat varsa, bu tektir ve herkes içindir. Dolayısıyla biz hacamatı hakikatin bir parçası olarak görüyoruz. Hacamat herkes için, sadece insanlar için de değil, hayvanlara da uygulanıyor ve sonuç alınıyor. Mutlaka sonuç alacak zaten mekanizmayı bilen, Yaratıcı’ın tavsiyesi.  Biraz önce acil durumda ne yapılacağını sormuştunuz. Efendimiz acil durumlarda mesela zehirlenmede hacamatı tavsiye ediyor.

Evde bunu yapmayı bilen yok, o zaman soru en yakın hacamat yapan merkez nerede?

Faruk Günindi: Oraya hiç girmeyeceğim ama başkasının sizin için iyi bir şey yapmasını beklemek en büyük hata. Onun için bireysel bir yerden başladık. Yapın ki başkasına faydalı olabilesiniz. Hastaneye gittiğiniz zaman başkası sizin hatanızı örtsün istiyorsunuz aslında. Hastalık hatadan kaynaklanıyor ve ben gideyim de bu benim üzerimden yanlışı, günahı alsın zihniyeti var. Biz öyle bir şeyle ilgilenirsek onun sonu modern tıp olur, “başkası üzerimdeki yükü alsın” olur. Böyle düşünmek yerine siz hata yapmazsanız, Allah’ın size vaadi var, bilmediklerinizi öğretecek. Dolayısıyla siz formülü bulacaksınız.

HASTALIKLARDAN KURTULMANIN YOLU TÖVBEDE

Aidin Salih: Ne güzel söylediniz. Hasta olduğunuzda tıp size bir şeyler içiriyor, bir şeyler yediriyor ve siz iyileşiyorsunuz. Olur mu öyle bir sistem? Hz. Muhammed (sav)“Hastalıklarınız günahlarınızdır” buyuruyor. Hastalıklardan kurtulmanın da tövbede olduğunu söylüyor. Haramdan uzaklaşmak, helale yaklaşmak, yol bu.

HACAMATIN TEK EKSİKLİĞİ HAKİM TIBBIN DİLİNE ÇEVRİLEMEMİŞ OLMASI

Faruk Günindi: Madem öyle neden insana müdahale etmeye izin veriyorsunuz hacamatla diye sorabilirsiniz. Hacamatı zaten izin verildiği için yapıyoruz. Hacamata izin verildi, dağlamaya izin verilmedi mesela. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumunda Hristiyanlar vardı, Afrikan dinlere mensup insanlar vardı, ilginç şekilde onların dininde de onun bir kaynağı var. Dolayısıyla biz aynı kaynaktan geldiği için bu yöntemi kullanıyoruz. Üzerine çok araştırma yapılmış bir alan. Araştırma yapılmasa da insanlar dünyanın her yerinde hacamatı uyguluyorlardı. Güney Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar her kültürde insanlar bunu kullanıyorlar. Faydaları, saymakla bitmez diyeceğiz ama öyle demeyelim. Ruh problemlerinden diyabet gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına, endokrin sistemlerinden kalp damar sistemi hastalıklarına hepsinde kullanılmış ve netice alınmış bir tedavi. Sadece tek eksiği şu andaki hakim tıbbın diline çevrilmemiş olmak.

Aidin Salih: Hacamat ile ölmüş hücreler, genetik olarak değişmiş hücreler, kılcal damarda bulunan tıkanıklıklar ve toksinler mekanik olarak atılıyor. İnsanlar ben damardan kan aldırsam olmaz mı diyorlar. Kesinlikle aynı olmaz. Çünkü hacamatla kan aldırılmıyor. Toksinler, zararlı maddeler, tıkanıklıklar alınıyor.

Hacamatın sülükle farkı nedir?

Bu maddeler hacamat ile mekanik olarak çekiliyor ve hacamat akupunktur noktaları üzerinde yapılıyor. Sülükler de toksinleri eritiyor ve emiyor. Sülükler düştükten sonra toksinli kan akıyor. Sülük ve hacamat terapileri birbirinden çok farklı mekanizmaya sahipler.

İki yaşından sonra çocuklara hacamat yaptırılması konusunda bir öneriniz var.

İki yıldan sonra bağışıklık tepkilerini yönetmek için hacamatın kullanılmasını öneriyoruz.

İNSANLAR AKILLARINI KAYBETTİKÇE ŞİFA DA YOK OLMAYA BAŞLADI

Kitabınız “Yitik Şifanın İzinde” başlığıyla çıktı. Peki şifa ne zaman yitirildi? İnsanlar şifa aramaktan ne zaman vazgeçti?

Şifa hemen kaybolmadı aslında yavaş yavaş kayboldu. Çünkü insanlar yavaş yavaş akıllarını kaybettiler. Dünyada aklı kaybedenler çoğaldıkça şifa da kayboldu.

Peygamber Efendimiz zamanında şifa bulma nasıldı?

Bir hadis anlatacağım size, Peygamber Efendimiz bir hastayı ziyarete gitti. “Tabipleri getirin onu tedavi etsinler.” dedi. Tabipler geldi, Peygamber Efendimiz, “Onu tedavi edin” dedi. Onlar da, “Ey Allah’ın Resulü, biz İslamiyet’e geçmeden önce ilaçlar yapardık, hastaları tedavi ederdik. Ama Müslüman olduktan sonra tevekkülü seçtik.” Hz. Muhammed (sav), “Onu tedavi edin” diyor, ne demek bu? “O Allah’a tevekkül edemiyor, onu tedavi edin” demek. Osmanlı İmparatorluğu’nda iki şifa yolu vardı. Birincisi Allah’a tevekkül ile; ikincisi de ilaçlar ile. Sonra Osmanlı İmparatorluğu yıkıldıktan sonra bütün düşünceler değişti. Allah’a tevekkül ne demektir? Benim ateşim yükseldi, ben biliyorum ki bu benim için yükseldi. Kulak akıntıları gibi akıntılar, biliyorum ki bana faydalı olduğu için oluştu. Allah’tan zararlı bir şey gelmez. Tevekkül yolu, müthiş bir yol. Tevekkül ile sadece şifa değil, ilim de geliyor.

DETERJANLAR BEYİN DOKULARINI ERİTİYOR VE BAĞIMLILIK YAPIYOR

Siz konuşmamızın başından itibaren akıllı olmanın önemine vurgu yapıyorsunuz. Peki insanlar şifa bulmak için aklını nasıl kullanacak?

Şifa bulmak için aklını kullanmak bu ikinci kademe. Birinci kademe akıl kazanmak. Akıl kazanmak şifa bulmakla paralel gidiyor. Bugün kadınların hepsi istisnasız akıllarını kaybetmiş durumda. Onlar hidrojenize yağlar kullanmaya başladı, hidrojenize yağlar aslında yağ değil, plastik madde ve bu plastik maddeler vücuda girdikten sonra kılcal damarlarda tıkanıklıklar yapıyor. Tıkanıklık olduğu zaman da organlara yeteri miktarda oksijen ve gıda gelmiyor ve hastalıklar başlıyor. Hidrojenize yağları tabaklardan çıkarmak mümkün değil. Çünkü yapış yapış kalıyor. Çamaşırı deterjansız yıkamak mümkün değil. Çünkü çamaşırlar da yapış yapış oluyor. Tuvaletler de temizlenmez çünkü oralar da yapış yapış oluyor. Hidrojenize yağlardan sonra deterjanları kullanmaya mecbur kaldık. Deterjanlarda da kuvvetli eriticiler var. Benzen, Toluene ve Xylene (BTX) adlı 3 madde var. Bunlar aslında uyuşturucu maddeler. Tiner de var deterjanlarda. Tiner nasıl bağımlılık yapıyorsa bu nedenle deterjanlar da bağımlılık yapıyor. Zaten bugün bakın kadınların hepsi deterjana bağımlı durumdalar. Çok korkunç aslında fakat deterjanlar birer uyuşturucu. Aynı zamanda deterjanlarda eritici kimyasallar bulunduğundan beyin dokularını eritiyor. Beyin ve burun kafesli kemik ile birbirinden ayrılıyor. Burun kafesi ince bir zarla kaplı. Deterjanlardaki kimyasallar o dokuları eritiyor ve direkt beyne gidiyor. Beyinde de damarlara hasar veriyor.

AKIL BİR VARLIKTIR, GİDER VE GELİR

Beyinde hasar olduktan sonra nörolojik, psikolojik problemler oluşuyor. Akıl kişiyi terk ediyor. Zaten  dilimizde akıl kelimesinin kullanımı bunu doğruluyor: “Aklını yitirdi, veya aklı başına geldi.” Demek ki akıl bir varlıktır. Gider ve gelir. Allah Cenab-ı Hakk, hadislerde de aklın varlık olduğunu söylüyor. O zaman bu varlığın geri gelmesi için ilk önce deterjanları kullanmamak, hidrojenize yağları kullanmamak gerekir, hacamat ve sülük uygulamak gerekir. Böylece beyin sağlıklı oluyor, beyin sağlıklı olduktan sonra akıl sağlıklı oluyor ve akıl geri geliyor. Sonra da her şey yoluna girmeye başlıyor.

BİZ NEDEN MODERN TIBBA ALTERNATİF OLALIM Kİ BİZİMKİSİ GERÇEK TIP

Modern tıbbın dışında kalanlar için bugün çok yaygın olarak kullandığımız bir kavram olan ‘alternatif tıbbı’ kullanıyoruz. Ama kitabınızda da belirttiğiniz üzere siz çalışmalarınızı alternatif tıp olarak değerlendirmiyorsunuz. Bunu biraz açabilir misiniz? Neden böyle düşünüyorsunuz?

Ben bunun gerçek ve tek tıp olduğunu söylüyorum. Neden? Bugünkü çağdaş tıp ya da Newton tıbbı kanunları tabiata ters ve o yollarla iyileşmek imkânsız. İyileşme yoksa modern tıp nasıl gerçek tıp olur? Aslında bana kalırsa “Yitik şifanın izinde” kitabı bile insanlara gerekli değil. Ancak kitabı alınca, insan sadece orada yazanı yapsa bir insan bütün hastalıklardan kanser hariç, kurtulabilir. O zaman düşünün insan aslında iyi olmak için kimseye muhtaç değil. Çünkü Allah Cenab-ı Hakk bütün insanları sadece Kendisine muhtaç kıldı, başka hiçbir şeye değil. Modern tıpta önce bir ilaç alıyorsunuz, sonra 2, sonra 3, sonra 4, sonra ameliyat oluyorsunuz. Muhakkak birinci ameliyatın ardından ikincisi geliyor, ikinciden sonra üçüncü, bunun sonu yok. Biz neden ona alternatif olacağız. Biz onlara alternatif olamayız, bizim tavsiyelerimizle insanlar iyi oluyor ediyoruz, onlar ise hastalık üretiyor. Paralellik olmaz ki…

Bahadır Cevizci: Tabi burada da şuna dikkat çekmek lazım. Bu Aidin Salih’in mantığı, Aidin Salih’in tıbbı olduğu için gerçek tıp değil. Bu sünnete uygun yaklaşım olduğu için gerçek tıp.
Aidin Salih: Evet, benim burada herhangi bir rolüm yok. Bu kitap sadece onun hatırlatıcısı. Benim özelliğim nedir? Ben sadece gerçek sunulduğunda onu tanıyorum. Aslında bu gerçek herkese her an sunuluyor. Ama insan bunu tanımıyor.

Kanser neden çaresiz?

Gerçek kanser neden çaresiz, çünkü orada çok derin genetik değişimler var.

Bütün bu yaklaşımlarınız dünyanın diğer ülkelerinde nasıl? Siz bunu İslamiyet kanalıyla buldunuz. Mesela Malezya’da veya Türki Cumhuriyetlerde veya dünyanın başka Müslüman ülkelerinde başka Müslümanlar tarafından sizin öğretileriniz, sizin aktardıklarınızın başka benzerleri var mı? Sizin görüşlerinize benzer görüşler örneğin Almanya’da var mı? Bu yaklaşıma dünyanın algısı nasıl?

Tabi ki var.

ŞİFA BULMAK HERKESE NASİP DEĞİL

Bir de bu soruma şunu eklemek istiyorum. Türkiye’de bunun ulaşması için eğer ki bir sıkıntı yoksa daha geniş katılımlı bir seminer veya daha çok insana ulaşabilecek TV kanallarında düzenli programlarla bunları anlatmadıktan sonra kitap alarak insanların bu öğretiye sahip çıkması pek mümkün görünmüyor. Çünkü genel olarak bunu daha çok kişiye ulaştırmak için şahsınız değil, kitap ve öğretilerini  başka bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz. Çünkü ‘siz biraz daha gizli kalmak tercihinizdesiniz sanki…’

Düşünmüyorum. Çünkü şifa herkese nasip değil. Bu bir nasip meselesi. İnsanlar farklı fikirler taşıyor. Her insanın önünde iki seçenek var. Bazılarının bugünkü Newton tıbbına ihtiyacı var, bizim yok. Çünkü bu insanlar bir şeyi biliyor ve ötekini bilmek istemiyorlar. Ve onlar bu durumdan çok memnunlar. Biz demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Onların o tıbbı kullanma hakları var. Böyle bir durumda onlara farklı bir şey söylemek, bu düşüncelerle hitap etmek faydasız ve komik olur. Her durumda da onlar bizim söylediklerimizi asla kabul etmeyecekler. Ben bu anlattıklarımın nasip işi olduğunu düşünüyorum. İhtiyacı olan beni mutlaka bulur, beni bulmazsa kitabı muhakkak bulur. Kitaptan da bize çok haber geliyor. Sadece kitabı okudum, orada yazanları uyguladım ve iyileştim gibi.

Kitabın satış rakamları nasıl?

Hiçbir yerde dağıtılmayan kitabın 5. baskısını yaptığını düşünürseniz oldukça iyi.

Mesela piyasada model alabileceğiniz bir kitap değil. Çünkü 5. baskı 5 bin de olabilir, 150 bin de olabilir.

İnternetten satış yapıyoruz.

Çünkü bir kitap ortalama 2 bin baskı yapıyor Türkiye’de, o yüzden 5. baskı bir şey ifade etmez. Ulaştığı kitleyi anlamak adına soruyorum.

Baskı yaptıklarını söyleyenlerin 5 katı basılıyor her defasında. Kitap aslında herkese ulaşmadığı için çok etkili.

İNSANLARIN KİTABI BULMAK İÇİN ÇABA SARF ETMESİNİ İSTİYORUZ

İyi güzel de gizli mi ki, neden gidip alamıyoruz? Kitabı almak için emek vermek, insanlara biraz garip geliyor. Çünkü biz diğer kitapların parasını veriyoruz ve alıyoruz.

Bahadır Cevizci: Matbaanın yok ettiği şey bu zaten.

Faruk Günindi: Bizim istediğimiz insanların kitabı arayıp bulması ve bir adım dahi olsa kalkıp bu adımı atması… Biz zaten kitabı satmayı değil, kitabın içindekileri insanlara ulaştırma meselesini önemsiyoruz.

Aidin Salih: Ben hiç oturmuyorum. Ben Türkiye’yi geziyorum ve halka anlatıyorum. Türkiye’de gitmediğim bir yer kalmadı, her yere gittim. Geçen yıl gezdiğim şehir sayısı 25’ti. Konferans gibi etkinlikler düzenledik oralarda. Onlara çarpıcı örnekler veriyoruz, gerçeği anlatıyoruz. Bundan sonra insanlar ne yapmak isterlerse yapabilirler. Ben vazifemi tamamlanmış oldum.

Bahadır Cevizci: Televizyona çıkma konusunda Aidin Hanım’ın hassasiyeti var.

Aidin Salih: Çünkü o da halka hitap. Televizyon izleyen herkese hitap olmaz. Ama konferansa isteyen gelir.

İSLAM’I BULMADAN ÖNCE TÜM DİNLERE AŞIK OLMUŞTUM

Peki 40 yaşında nasıl Müslüman oldunuz, özel değilse onu bizimle paylaşır mısınız?

Dünyada en hasta insanlar doktorlar ve öğretmenlerdir. Onlardan daha hasta insan görmedim. Ben de en hasta insanlardan biriydim. Bende olmayan hastalık yoktu. Ben yanlış bir şey yaptığımı anlıyordum ama neyi yanlış yaptığımı bilmiyordum. Dinleri araştırmaya başladım ve ilk önce Budizm’i araştırdım, Budizm’e âşık oldum. Sonra Yahudilik, sonra Hristiyanlık. Hristiyanlığa gelince tamam dedim bundan daha güzel bir din olamaz. O kadar güzel, o kadar yüksek bir din nasıl daha iyisi olacak dedim. İslam’a hiç yaklaşamıyordum. Sonra kızım bana, “Anne, biz öldükten sonra kitaplara göre toplanacağız. Biz babam ile Kur’an’da toplanacağız, siz İncil’de toplanacaksınız.” dedi. Bunu duyunca çok korktum, çünkü ben bunu hiç düşünmemiştim. Sonra Kur’an okumaya karar verdim. İlk önce tercümesinden okumaya başladım. Ben o kadar mutsuz oldum ki ama sonra ben umutsuzlukla ilgili ayet buldum Tövbe suresinde. Bir dünya değil, 18 bin alem üzerime geliyordu. Halbuki herkesin gıpta ettiği bir hayatım vardı. Mutsuzluğumu anlatmak mümkün değildi. 18 bin alem beni sıkıyordu ve hiçbir şey yapamıyordum. Uyuyamıyordum, yaşayamıyordum, adım atamıyordum, insanlarla konuşamıyordum. O zamanlar geceleri uykusuz geçirdiğimde “Ben ölmek istiyorum, ben ölmek istiyorum” diye yakarıyordum. Rüyamda “Ölürsen cehenneme gidersin” dendiğini duydum. Nasıl korktum, kalktım ve uyuyamadım. Sonra “Taş olmak istiyorum, taş olmak istiyorum, taş olmak istiyorum” demeye başladım. Hiçbir şeyi görmemek ve hissetmemek istiyorum diyordum. Sonra bir Kur’an meali geldi karşıma ve Kur’an’ı açınca karşıma çıkan ilk ayet şuydu; “Biz cehennemi insan ve taşlar için yarattık”. Eyvah dedim o zaman taş olsam da kurtulamam. O zaman geceler boyunca dua etmeye başladım ve “Allah’ım sen beni yarattın, Sen bana yol göster. Sen beni eziyet için yaratmadın. Sen beni bir şey için yarattın. Neden bana o kadar eziyet ediyorsun?” diye ağlayarak dua ettim, Duamın kabul olmasını canı gönülden murad ettim. Ve bir an geldi, duam kabul edildi.  O zaman her şey değişti.

Bu arayış süreci ne kadar sürdü?

2 yıl kadar sürdü.

Ondan önceki hayatınızda dindar mıydınız?

Hayır hiç değildim.

Peki kızınız size Kur’an mı verdi?

Evet çocuklarım Müslüman’dı. Kızım 9 yaşında, oğlum 5 yaşında Kur’an öğrenmeye başladı. Çok iyi hocalar tarafından yetiştirildi.

İlk din arayışınız nasıl gerçekleşti? İlk olarak neden Budizm’den başladınız? Din arama ihtiyacı mı hissettiniz?

Hayır, şifa aramak için. Çünkü ben anladım ki tıpta hiçbir çare yok. Bir defa bademciklerim şişti, sonra  bir kere olacak, iki kere olacak, 25 yaşına kadar bağışıklık sistemi çöktükten sonra olmayacak artık. O zaman ben dedim ki ben eskiden insanlar o kadar hasta olmuyordu. Neden biz hasta oluyoruz. O zaman dinleri araştırmaya başladım.

Röportaj: Gizem Gül – on5yirmi5.com

Röportajın birinci bölümü için tıklayınız.

Kaynak: http://www.sadehayat.com/hacamat-tum-insanligin-faydasina-olan-bir-uygulama/

0 Users (0 votes)
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
You may also like...
5 Comments

5 Comments

 1. mehmet yiğit

  7 Nisan, 2013 at 12:02 am

  röportaj in kiminle nerede ve ne maksatla yaoildigina dair bir malumat göremedim. bence bu tür bi bilginin de yeralmasi lazim acizane.

 2. mehmet yiğit

  7 Nisan, 2013 at 12:04 am

  birde devam edecekmiş gibi sonlaniyor. devamını ben mi bulamadim acaba?

  • admin

   7 Nisan, 2013 at 12:44 am

   Röportaj, ‘Sade Hayat’ konusuyla devam ediyor. Ancak biz bu röportajın Geleneksel Tıp ile ilgili bölümünü alıntıladık.

   Röportajın 3. bölümü için burayı tıklayınız.

 3. admin

  7 Nisan, 2013 at 12:42 am

  @ Mehmet Yiğit, röportaj bilgisi eklendi. Uyarınız için teşekkür ederiz.

 4. mehmet yiğit

  7 Nisan, 2013 at 10:29 pm

  ilgi ve alakanizdan dolayı teşekkürler.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Featured

top essay ghostwriters site uk fahrenheit 451 symbolism thesis writer websites ca analyzing an advertisement essay custom dissertation introduction ghostwriter website for masters help with my cheap cheap essay on civil war esl descriptive essay editor for hire for college esl problem solving editor website for college best homework editor service for university cheap problem solving writers websites gb cheap biography proofreading website for mba professional college essay editor for hire au help writing nursing blog cheap phd masters essay samples top argumentative essay writers services usa professional curriculum vitae writing site usa contributions of isaac newton professional annotated bibliography writing site uk best homework ghostwriting websites usa cheap dissertation abstract proofreading service for college best blog post editor service au esl cover letter writer services gb write botany dissertation chapter custom dissertation proposal ghostwriters website for school cheap case study ghostwriting websites ca professional thesis proposal writer website online critical thinking writing sites ca top scholarship essay ghostwriter services uk popular article editor website for phd top blog ghostwriting websites online professional creative writing ghostwriter for hire for college popular thesis writing service for college research proposal writers for hire online esl dissertation conclusion writers sites for masters phd essay writer website ca pay for logic dissertation proposal custom scholarship essay writing service for school help with my geography home work help with finance paper write cheap masters essay on lincoln romeo and juliet compare and contrast essay custom custom essay proofreading sites for masters custom essays editor websites for masters professional phd essay writing services for phd cheap literature review writer site gb pay to write top masters essay on hacking pay to write best papers esl resume writers services for mba cheap speech proofreading websites settings of jane eyre argumentative proofreading site us pay for social studies blog post esl dissertation writers site for mba best dissertation chapter ghostwriters site for school help writing literature application letter best roast speeches best literature review writer sites for phd top creative writing ghostwriters service us popular course work ghostwriters for hire usa pay to write logic curriculum vitae top mba essay editing site gb course work proofreading service gb top creative essay proofreading site for mba esl critical analysis essay writers service gb popular application letter editing sites for phd best masters essay writer for hire online cheap bibliography writer website for school pay to do professional biography online esl school presentation help popular dissertation methodology writing site pay to get popular definition essay on usa pay for top critical analysis essay on presidential elections help with professional critical essay on founding fathers top ghostwriter services au write me esl definition essay cheap dissertation introduction writer websites for college top best essay writers services uk popular cheap essay writers for hire gb popular masters critical thinking sample cheap content ghostwriter site for phd popular dissertation abstract writers websites us order custom masters essay on shakespeare hamlet is mad professional dissertation introduction ghostwriters websites for university help writing cheap essays online professional research paper ghostwriting services uk professional masters college essay sample persuasive essay for phd cheap research paper ghostwriter sites gb esl best essay writing sites ca pay to write top case study online professional persuasive essay editing website popular phd content examples college essay writer sites usa write world literature dissertation hypothesis esl dissertation methodology writers for hire online esl thesis proposal editor websites online popular critical analysis essay writing sites ca top writing for hire online top cover letter writers websites au popular personal statement ghostwriting services ca health care reform essay professional custom essay proofreading site for university cheap case study writers services for mba help with my ancient civilizations dissertation chapter help with religious studies book review cheap dissertation writers for hire for school popular scholarship essay writing services for school type my history argumentative essay compare and contrast buddhism and christianity do my engineering dissertation results presentation writer sites uk the giver the community themes in the graduate custom creative writing writing websites cheap content proofreading service gb pay for my statistics assignment rhetorical analysis ghostwriters services au custom dissertation chapter ghostwriters site for college pay to get esl speech custom descriptive essay editor websites ca buy drama research paper custom term paper ghostwriting sites for phd cheap cheap essay writer for hire uk business writer services professional essay writer for hire uk popular college thesis proposal sample dissertation ghostwriter site online top definition essay editor websites for college best mba essay ghostwriting website gb telemachus role in the odyssey top biography writing websites us cheap dissertation methodology editor services for masters popular personal essay ghostwriter for hire us professional thesis writer website for phd help with my calculus thesis proposal custom persuasive essay writing sites us best case study ghostwriters services usa esl thesis statement editing site for masters popular descriptive essay editing websites for phd popular descriptive essay ghostwriting sites usa professional mba term paper ideas esl definition essay writers sites usa blog writers websites usa esl dissertation abstract writers websites for mba best creative writing editor websites for masters popular writers websites for college professional bibliography proofreading for hire gb pay to write professional college essay on usa esl resume ghostwriting site for college do my esl dissertation online how to compare two articles top argumentative essay writers website for mba pay for my professional best essay on hillary clinton cheap dissertation abstract writer service top movie review ghostwriting website custom business plan proofreading sites uk fifth meditation top critical thinking editor websites au speech on police brutality cheap content ghostwriter for hire for college custom curriculum vitae ghostwriters websites usa pay to do admission essay on civil war professional dissertation abstract ghostwriters for hire for school critical essay editor site gb professional writer website for phd top creative essay ghostwriting site for university best papers editor websites for mba the other side of the hedge analysis professional admission paper ghostwriter websites au esl thesis statement ghostwriter website uk top mba essay ghostwriting service usa top business plan writer services gb help me write geography bibliography cheap content writing websites for university help writing professional critical essay on civil war best dissertation results ghostwriters websites us custom letter proofreading services us top book review writer services au rhetorical analysis essay editor services top university term paper samples professional thesis statement writer website us esl analysis essay ghostwriter website for college esl masters essay ghostwriting sites for college describing a tree irony in the necklace by guy de maupassant order criminal law curriculum vitae pay to do geometry thesis proposal best dissertation ghostwriting services gb professional blog post ghostwriters services us popular letter ghostwriters for hire for phd popular critical analysis essay editor site for phd best thesis statement ghostwriters for hire for college cheap dissertation chapter ghostwriter service for school do my college essay on civil war scholarship writing for hire usa problem solving writers site online esl bibliography editing service online esl paper ghostwriting websites online nurse in romeo and juliet professional dissertation introduction ghostwriters website au popular thesis writing website for masters professional report editing site ca best best essay editing sites us custom resume editing websites for college professional creative writing editing websites usa esl article writer site usa papers ghostwriters services au custom report editing service ca write top phd essay on pokemon go write me cheap scholarship essay on usa professional critical thinking ghostwriting websites for masters professional thesis proposal proofreading website for school best dissertation chapter editing for hire uk top rhetorical analysis essay proofreading websites ca cheap report editing services au cheap cheap essay proofreading for hire ca custom course work editor site for mba esl application letter writing websites usa best academic essay ghostwriting for hire online descriptive essay ghostwriters service online esl phd essay ghostwriters for hire gb cheap blog ghostwriters service for school esl analysis essay ghostwriters for hire for university gimpel the fool sparknotes write my psychology dissertation introduction professional case study writer websites usa cheap critical essay proofreading sites online top term paper ghostwriter site au school editor service us top dissertation introduction ghostwriters for hire au top presentation proofreading service au popular critical essay ghostwriting service gb best creative writing ghostwriter sites for university best assignment ghostwriters for hire for masters top dissertation results writers websites for phd professional annotated bibliography writing sites ca journalism essay samples cheap college essay writer services for school professional problem solving ghostwriters site for university custom report ghostwriter services for university top admission paper writer sites au cheap masters essay help admission ghostwriter services gb popular scholarship essay proofreading services for phd popular rhetorical analysis essay ghostwriter website for phd popular college essay editor websites online popular critical analysis essay writers for hire esl personal statement ghostwriters site for school custom definition essay ghostwriters services for masters top proofreading for hire for school esl scholarship essay writers for hire ca professional admission paper writers site for phd pay for my world literature admission paper custom descriptive essay ghostwriter service for masters cheap critical thinking writers site top dissertation conclusion ghostwriting services for mba one perfect rose analysis professional reflective essay ghostwriters service gb top best essay ghostwriting site for phd help me write cheap paper online custom critical analysis essay proofreading sites for college popular admission essay writer services best essays ghostwriter sites ca i have a dream tone esl dissertation editing for hire us professional curriculum vitae writers website gb cheap dissertation proposal editing sites professional application letter proofreading sites us cheap college thesis advice custom movie review editor site us top case study proofreading sites us popular reflective essay ghostwriters websites uk top critical essay ghostwriting services online top research proposal editor websites us type my esl best essay on hacking pay for geology blog post popular personal statement proofreading site ca custom personal essay ghostwriter websites online professional home work writer service for masters the meaning of a word by gloria naylor best dissertation editor site for school write anthropology dissertation abstract dissertation ghostwriting website us custom article editing websites for masters pay for my best academic essay on shakespeare best analysis essay writers websites ca popular critical analysis essay writing services logic editing services best thesis proposal ghostwriter website usa top dissertation results ghostwriting service uk best reflective essay ghostwriter services for university write me professional best essay on lincoln esl dissertation abstract ghostwriting website us popular descriptive essay ghostwriters services for phd professional analysis essay editing site for university help me write psychology curriculum vitae custom essays ghostwriter site usa custom mba essay ghostwriter sites custom personal statement ghostwriter sites for mba best application letter ghostwriting service for phd professional dissertation writer site usa custom article review editing site au professional research proposal proofreading site for masters top cv editing site for college essay helper online free resume writer for hire custom personal essay editor services for phd best analysis essay writing website for phd aristotle vs. plato cheap school essay editor website for college pay to get science movie review esl resume ghostwriting service usa best thesis ghostwriters services critical thinking ghostwriting website ca professional school essay ghostwriters for hire uk top essay proofreading sites usa buy culture letter write management term paper custom essay ghostwriter website for mba best critical analysis essay writing websites for mba esl school expository essay example custom persuasive essay ghostwriting websites us help writing life science curriculum vitae popular mba curriculum vitae help esl descriptive essay ghostwriters for hire for mba argumentative essay free top best essay writers site au esl essay ghostwriter site for university cheap speech proofreading site for university professional reflective essay editor sites usa popular essay ghostwriter service for masters cheap phd essay proofreading site au top scholarship essay writer website for college creative writers services usa esl best essay writers sites uk esl term paper writer service for college esl best essay ghostwriter service for mba cheap thesis writing website usa professional thesis writer site for school walt disney company strategy top thesis proposal editor website for mba esl annotated bibliography ghostwriters for hire ca best presentation proofreading website for college popular movie review editor site top homework writer service usa professional homework ghostwriter website ca professional home work editor service uk order cheap expository essay on hacking custom creative essay editing sites professional best essay editor services us esl blog post ghostwriters website professional editing service uk professional custom essay editing service usa invisible man main characters custom ghostwriter for hire au professional creative essay writers services online cheap essay writer site uk cheap dissertation proposal writer services for university cheap masters dissertation hypothesis sample pay to get marketing application letter write custom cheap essay on hacking tourism essay writer for hire professional thesis editing sites for school esl admission essay writing for hire au professional dissertation ghostwriting websites online order best argumentative essay on hillary resume ghostwriter services online custom thesis ghostwriting for hire us top phd essay editing site for college professional biography writing websites online esl book review proofreading sites for college potato osmosis experiment top persuasive essay editor website for college top critical analysis essay ghostwriters website for mba help writing literature blog top papers proofreading services for college professional cv proofreading services uk popular critical analysis essay writing for hire usa custom admission essay proofreading website for college write me classic english literature dissertation introduction help writing rhetorical analysis essay on lincoln best blog post writer websites gb cheap homework writing site for college custom critical analysis essay ghostwriters service for mba cheap dissertation results proofreading website usa esl masters dissertation help cheap descriptive essay ghostwriters website for masters best thesis proposal ghostwriters sites for university esl book review writer websites for college top thesis statement writer services for masters popular letter proofreading services gb top descriptive essay editing website for masters banking concept of education summary top speech writing websites for masters esl book review editor sites for university best phd custom essay ideas case study writing sites au popular cover letter writers services online top persuasive essay ghostwriters services custom term paper ghostwriting site uk cheap critical analysis essay editing websites ca bourgeoisie vs proletariat esl personal statement writer sites for college popular term paper writing websites write my theater studies papers popular homework ghostwriter services usa cheap dissertation proposal ghostwriter services for college order nursing business plan professional ghostwriters services top critical essay ghostwriters site argumentative essay writers sites gb best blog post editor services cheap biography ghostwriter service online best presentation editing website uk pay to do school essay on trump custom business plan editor website custom dissertation proposal ghostwriting website us custom bibliography writer service ca custom college business plan example flow documentary summary top dissertation chapter writers website for college professional speech ghostwriting service usa cheap reflective essay writing service uk custom paper editor for hire for college esl research paper ghostwriter websites gb essay on photosynthesis esl essays editing site for university help writing women and gender studies problem solving professional masters essay writer service online professional research paper writing service usa write best descriptive essay on brexit custom problem solving editing websites for school cheap paper writers sites usa pay for cheap creative essay on hillary popular masters content samples esl cover letter proofreading for hire for school write me cheap research proposal best annotated bibliography ghostwriters site uk popular assignment proofreading websites ca top article review ghostwriter websites for phd top dissertation abstract ghostwriters service gb top admission paper editing website for college cheap blog post writing for hire professional literature review writing services us esl business plan ghostwriters site for masters write me top academic essay on presidential elections custom personal statement editing website for university cheap book review editing service for masters esl paper writing site for phd custom critical essay writing services popular presentation writing website gb cheap dissertation hypothesis editor service esl term paper ghostwriter site for school help writing esl critical essay on lincoln the scarlet letter critical analysis best rhetorical analysis essay writer services ca esl essay editor service gb professional admission paper editing service ca curriculum vitae editing esl presentation writing site for phd professional personal statement proofreading websites for masters best business plan ghostwriter sites for mba best biography writers for hire au cinderella by anne sexton order art & architecture literature review pay to get curriculum vitae online top case study proofreading site uk pay for masters essay on hacking best annotated bibliography ghostwriting service for university top movie review editing services for mba pay for my drama problem solving custom school cv examples cheap argumentative essay writing sites us best university article examples best analysis essay editing for hire uk popular dissertation introduction writer sites best definition essay editor for hire for phd professional critical thinking writers websites uk dissertation hypothesis editing websites cheap paper writer services for university professional papers ghostwriting service for university course work writer services usa esl report proofreading website au type my geometry resume top curriculum vitae writing website au best assignment ghostwriting website for masters shakespeare studies writer service topic for home work military lifestyle vs civilian lifestyle custom dissertation results ghostwriters site online top resume editing site au best analysis essay writing website for college write art & architecture dissertation results professional critical essay writers site different types of lying esl rhetorical analysis essay ghostwriting services ca top bibliography writers services gb best dissertation abstract ghostwriting service online esl thesis proposal writers site ca
To Top